OD 14. RUJNA POČINJE POPIS POLJOPRIVREDE 2020. GODINE ZA OPG-OVE

POPIS POLJOPRIVREDE 2020.

Traje od 14. rujna do 14. listopada 2020.
Postoji oko 174 tisuće OPG-ova – SUDJELUJTE – Neka se i Vaš trud broji!

Područje Popisnog Centra Poličnik obuhvaća Općine: Poličnik, Novigrad, Posedarje, Ražanac, Starigrad i Jasenice.

TKO JE OBUHVAĆEN POPISOM?

• Poljoprivrednici s poljoprivrednim gospodarstvom koje ima:
    – više od 0,40 hektara korištene poljoprivredne površine i/ili 0,5 stočnih jedinica
    – manje od 0,40 hektara korištene poljoprivredne površine, ali s najmanje 0,1 hektarom voćnjaka, vinograda i/ili maslinika, s bilo kojom površinom rasadnika, površinom pod povrćem, sjemenskim usjevima, presadnicama cvijećem i ukrasnim biljem ili gljivama namijenjenima za tržište te sve pčelinje zajednice.

TKO PROVODI POPISIVANJE?

• Popisivanje obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava provode stručno osposobljeni popisivači Državnog zavoda za statistiku koji provodi Popis poljoprivrede.

KOLIKO TRAJE ISPUNJAVANJE UPITNIKA?

• Ispunjavanje upitnika traje oko dvadeset minuta. Prikupljanje podataka obavlja se s pomoću elektroničkih i tiskanih obrazaca:
    – obiteljska poljoprivredna gospodarstva metodom osobnog intervjua s pomoću prijenosnog računala
    – poslovni subjekti izvještajnom metodom putem interneta, a iznimno putem tiskanih obrazaca.

ŠTO SE POPISUJE?

• Popisom poljoprivrede prikupljaju se podatci o gospodarenju zemljištem i načinu poljoprivredne proizvodnje, načinu korištenja poljoprivrednog zemljišta, stočnom fondu, objektima za smještaj životinja i gospodarenju stajskim gnojem, navodnjavanju, radnoj snazi u poljoprivredi, dopunskim djelatnostima na poljoprivrednom gospodarstvu, prodaji poljoprivrednih proizvoda, mjerama potpore ruralnom razvoju, prilagodbi na ekološku poljoprivrednu proizvodnju i aspektima zaštite okoliša.

ZAŠTO SE PROVODI?

• Svrha Popisa poljoprivrede jest obuhvatiti podatke o strukturi poljoprivrednih gospodarstava koji će biti usporedivi na razini Europske unije i pružiti potrebnu statističku bazu za planiranje, provedbu, nadzor, procjenu i reviziju povezanih politika, osobito Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP-a).
    Također, dobiveni podatci omogućit će planiranje mjera ruralnog razvoja, korištenja zemljišta i okolišnih politika te politika za prilagodbu klimatskim promjenama.
  • Podaci će se koristiti isključivo za statističke svrhe te se neće objavljivati kao pojedinačni.
  • Državni zavod za statistiku objavit će prve rezultate Popisa poljoprivrede do 30. studenoga 2020., a konačne rezultate najkasnije do 31. prosinca 2021.

POPISNI CENTAR Poličnik